Microchip Technology PIC24HJ128GP310-I/PF
PIC24HJ128GP310-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ128GP310-I/PF
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24HJ128GP310-I/PF.pdf
Availability of PIC24HJ128GP310-I/PF
QUANTITY
PIC24HJ128GP310-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ128GP310-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ128GP310-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC24 Introduction
Graphics LCD System and PIC24 Interface
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24H
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ128GP310-I/PF
Related LinksPIC24HJ128, PIC24HJ128GP310-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ128GP310-I/PF Details Description
Related parts for PIC24HJ128GP310-I/PF
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT QUAD I2C 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123FL datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 179 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf