Rohm Semiconductor MCR10EZPF1370
MCR10EZPF1370 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1370
Brief Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1370.pdf
Availability of MCR10EZPF1370
QUANTITY
MCR10EZPF1370 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1370
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1370
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1370
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1370 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1370 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1370
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
CABLE TEST BNC MALE MIN-HOOK 60" datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 15A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf