Panduit DNG18-250FB-L
DNG18-250FB-L picture photo
Mfg. Part Number
DNG18-250FB-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNG18-250FB-L.pdf
Availability of DNG18-250FB-L
QUANTITY
DNG18-250FB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNG18-250FB-L
Internal Part NumberEIS-DNG18-250FB-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesSUPRA-GRIP™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.930" (23.62mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNG18-250FB-L
Related LinksDNG18-, DNG18-250FB-L Datasheet, Panduit Distributor
DNG18-250FB-L Details Description
Related parts for DNG18-250FB-L
IC 16-BIT SAMPLING A/D 28-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER 6-XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.3VC DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf