Microchip Technology PIC24HJ32GP204T-I/PT
PIC24HJ32GP204T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ32GP204T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24HJ32GP204T-I/PT.pdf
Availability of PIC24HJ32GP204T-I/PT
QUANTITY
PIC24HJ32GP204T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ32GP204T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ32GP204T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 16/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
SeriesPIC® 24H
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ32GP204T-I/PT
Related LinksPIC24HJ32G, PIC24HJ32GP204T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ32GP204T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24HJ32GP204T-I/PT
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 15.70MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 350mA Lighting 8-SOIC N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 3.648 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf