Microchip Technology PIC24HJ64GP504-H/PT
PIC24HJ64GP504-H/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ64GP504-H/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24HJ64GP504-H/PT.pdf
Availability of PIC24HJ64GP504-H/PT
QUANTITY
PIC24HJ64GP504-H/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ64GP504-H/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ64GP504-H/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 24H
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ64GP504-H/PT
Related LinksPIC24HJ64, PIC24HJ64GP504-H/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ64GP504-H/PT Details Description
Related parts for PIC24HJ64GP504-H/PT
CONN RING 10-12 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1400V 1745A K-PUK datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 YELLOW 5' datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.4A TO220FP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 325V 250MA SOT563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MINIFITJRPLG FREEHNG /DR 18POS datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
10G SFP+ AOC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf