Microchip Technology PIC24HJ64GP510T-I/PF
PIC24HJ64GP510T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ64GP510T-I/PF
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24HJ64GP510T-I/PF.pdf
Availability of PIC24HJ64GP510T-I/PF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24HJ64GP510T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ64GP510T-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ64GP510T-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
SeriesPIC® 24H
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ64GP510T-I/PF
Related LinksPIC24HJ64G, PIC24HJ64GP510T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ64GP510T-I/PF Details Description
Related parts for PIC24HJ64GP510T-I/PF
LED GREEN DIFF 5X1MM RECT T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W MFLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE GLAND PG16 BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M ORANGE 7' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf