Microchip Technology PIC32MX120F064HT-I/MR
PIC32MX120F064HT-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F064HT-I/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX120F064HT-I/MR.pdf
Availability of PIC32MX120F064HT-I/MR
QUANTITY
PIC32MX120F064HT-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F064HT-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F064HT-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F064HT-I/MR
Related LinksPIC32MX120, PIC32MX120F064HT-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F064HT-I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX120F064HT-I/MR
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 52MM datasheet.pdf