Microchip Technology PIC32MX130F128LT-50I/PT
PIC32MX130F128LT-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F128LT-50I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX130F128LT-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX130F128LT-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX130F128LT-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F128LT-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F128LT-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F128LT-50I/PT
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F128LT-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F128LT-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX130F128LT-50I/PT
CARD EDGE CONN 20 POS W/FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL SERIAL 24-SOIC datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 30POS AWG28-26 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf