Microchip Technology PIC32MX130F256B-50I/ML
PIC32MX130F256B-50I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F256B-50I/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC32MX130F256B-50I/ML.pdf
Availability of PIC32MX130F256B-50I/ML
QUANTITY
PIC32MX130F256B-50I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F256B-50I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F256B-50I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F256B-50I/ML
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F256B-50I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F256B-50I/ML Details Description
Related parts for PIC32MX130F256B-50I/ML
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .51M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D SUB HD FE CONTACT 24-26 AWG S4 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf