Microchip Technology PIC32MX130F256D-50I/PT
PIC32MX130F256D-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F256D-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC32MX130F256D-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX130F256D-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX130F256D-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F256D-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F256D-50I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F256D-50I/PT
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F256D-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F256D-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX130F256D-50I/PT
IDC CABLE - MSD10K/MC10F/MPK10K datasheet.pdf
TOOL CRIMPER MTR 110 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 13.55VC SMC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FML 80POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 17CK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf