TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ19JE
D38999/24WJ19JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ19JE.pdf
Availability of D38999/24WJ19JE
QUANTITY
D38999/24WJ19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ19JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ19JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ19JE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ19JE Details Description
Related parts for D38999/24WJ19JE
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 160V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf