Microchip Technology PIC32MX150F256HT-50I/PT
PIC32MX150F256HT-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F256HT-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX150F256HT-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX150F256HT-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX150F256HT-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F256HT-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F256HT-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F256HT-50I/PT
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F256HT-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F256HT-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX150F256HT-50I/PT
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60V 2A DIGITAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10LLP datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OP AMP R-R SOT23-5 datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf