Microchip Technology PIC32MX170F256BT-50I/SO
PIC32MX170F256BT-50I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX170F256BT-50I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC32MX170F256BT-50I/SO.pdf
Availability of PIC32MX170F256BT-50I/SO
QUANTITY
PIC32MX170F256BT-50I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX170F256BT-50I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC32MX170F256BT-50I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX170F256BT-50I/SO
Related LinksPIC32MX170F, PIC32MX170F256BT-50I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX170F256BT-50I/SO Details Description
Related parts for PIC32MX170F256BT-50I/SO
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 8SSIP datasheet.pdf