Microchip Technology PIC32MX170F256DT-50I/PT
PIC32MX170F256DT-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX170F256DT-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC32MX170F256DT-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX170F256DT-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX170F256DT-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX170F256DT-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX170F256DT-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX170F256DT-50I/PT
Related LinksPIC32MX170F, PIC32MX170F256DT-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX170F256DT-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX170F256DT-50I/PT
CONN HEADER .120 20POS PCB 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3V FHSS 1W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf