Microchip Technology PIC32MX170F512L-50I/PT
PIC32MX170F512L-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX170F512L-50I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX170F512L-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX170F512L-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX170F512L-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX170F512L-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX170F512L-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX170F512L-50I/PT
Related LinksPIC32MX170F, PIC32MX170F512L-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX170F512L-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX170F512L-50I/PT
CABLE GLAND NEMA 4X PG-7 BLACK datasheet.pdf
FULLY COATED STD 316 TIE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf