Microchip Technology PIC32MX220F032DT-50I/PT
PIC32MX220F032DT-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX220F032DT-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC32MX220F032DT-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX220F032DT-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX220F032DT-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX220F032DT-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX220F032DT-50I/PT
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX220F032DT-50I/PT
Related LinksPIC32MX220F, PIC32MX220F032DT-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX220F032DT-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX220F032DT-50I/PT
CONN PLUG 16POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .050 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf