Microchip Technology PIC32MX230F064C-I/TL
PIC32MX230F064C-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F064C-I/TL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VTLA
Datasheet Download
PIC32MX230F064C-I/TL.pdf
Availability of PIC32MX230F064C-I/TL
QUANTITY
PIC32MX230F064C-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F064C-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F064C-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package36-VTLA (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F064C-I/TL
Related LinksPIC32MX230, PIC32MX230F064C-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F064C-I/TL Details Description
Related parts for PIC32MX230F064C-I/TL
FILTER SAW 2.14GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16B 533MHZ 160CSPBGA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf