Microchip Technology PIC32MX230F128H-50I/PT
PIC32MX230F128H-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F128H-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX230F128H-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX230F128H-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX230F128H-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F128H-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F128H-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O49
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F128H-50I/PT
Related LinksPIC32MX230F, PIC32MX230F128H-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F128H-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX230F128H-50I/PT
IC CLK BUFFER 1:3 2GHZ 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OCELOT SBC CABLING KIT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 200PO datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf