Microchip Technology PIC32MX230F128L-50I/PT
PIC32MX230F128L-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F128L-50I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX230F128L-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX230F128L-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX230F128L-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F128L-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F128L-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F128L-50I/PT
Related LinksPIC32MX230F, PIC32MX230F128L-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F128L-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX230F128L-50I/PT
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOUNT BMM 3/8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 14POS .100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf