| Internal Part Number | EIS-PIC32MX250F256LT-50I/PF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Bluetooth Audio Development Platform | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 81 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 48x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |