Nichicon UUA1C470MCL1GS
UUA1C470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUA1C470MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUA1C470MCL1GS.pdf
Availability of UUA1C470MCL1GS
QUANTITY
UUA1C470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUA1C470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUA1C470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUA1C470MCL1GS
Related LinksUUA1C47, UUA1C470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUA1C470MCL1GS Details Description
Related parts for UUA1C470MCL1GS
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf