Microchip Technology PIC32MX270F256B-50I/SO
PIC32MX270F256B-50I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F256B-50I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC32MX270F256B-50I/SO.pdf
Availability of PIC32MX270F256B-50I/SO
QUANTITY
PIC32MX270F256B-50I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F256B-50I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F256B-50I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F256B-50I/SO
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F256B-50I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F256B-50I/SO Details Description
Related parts for PIC32MX270F256B-50I/SO
2MM HM,ASY,T-B,HDR,10R,250,AP datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO263 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 10MA 5VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf