Vishay/Dale CMF553M1200FKEB
CMF553M1200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M1200FKEB
Brief Description
RES 3.12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M1200FKEB.pdf
Availability of CMF553M1200FKEB
QUANTITY
CMF553M1200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M1200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF553M1200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M1200FKEB
Related LinksCMF553M, CMF553M1200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M1200FKEB Details Description
Related parts for CMF553M1200FKEB
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (G-377-34) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf