Nichicon UPS1HR47MDD1TD
UPS1HR47MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1HR47MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1HR47MDD1TD.pdf
Availability of UPS1HR47MDD1TD
QUANTITY
UPS1HR47MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1HR47MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1HR47MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance7.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1HR47MDD1TD
Related LinksUPS1HR4, UPS1HR47MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1HR47MDD1TD Details Description
Related parts for UPS1HR47MDD1TD
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEM V.92 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 160A DO205AB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 127K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.2A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf