Microchip Technology PIC32MX270F256BT-50I/ML
PIC32MX270F256BT-50I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F256BT-50I/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC32MX270F256BT-50I/ML.pdf
Availability of PIC32MX270F256BT-50I/ML
QUANTITY
PIC32MX270F256BT-50I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F256BT-50I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F256BT-50I/ML
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F256BT-50I/ML
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F256BT-50I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F256BT-50I/ML Details Description
Related parts for PIC32MX270F256BT-50I/ML
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 80MA 7.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE REPTILE datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf