Microchip Technology PIC32MX270F512H-50I/PT
PIC32MX270F512H-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F512H-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX270F512H-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX270F512H-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX270F512H-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F512H-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F512H-50I/PT
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O49
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F512H-50I/PT
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F512H-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F512H-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX270F512H-50I/PT
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 10W OUT datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MOD 3-PH SWITCH 100A 1000V MTK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf