Microchip Technology PIC32MX270F512L-50I/PT
PIC32MX270F512L-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F512L-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX270F512L-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX270F512L-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX270F512L-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F512L-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F512L-50I/PT
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F512L-50I/PT
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F512L-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F512L-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX270F512L-50I/PT
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE DBL FACE #1/4 datasheet.pdf
LOCK NUT 1.024" POLYAMIDE M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.59A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RELAY SS SP-NO 30V 6-DIP datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN PLUG datasheet.pdf
2700UF 100V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf