Microchip Technology PIC32MX320F064H-40I/MR
PIC32MX320F064H-40I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX320F064H-40I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX320F064H-40I/MR.pdf
Availability of PIC32MX320F064H-40I/MR
QUANTITY
PIC32MX320F064H-40I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX320F064H-40I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX320F064H-40I/MR
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package40
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX320F064H-40I/MR
Related LinksPIC32MX320F, PIC32MX320F064H-40I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX320F064H-40I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX320F064H-40I/MR
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 16-QSOP datasheet.pdf
RESISTOR 35K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER HDTV 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 83.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf