Microchip Technology PIC32MX360F256L-80I/BG
PIC32MX360F256L-80I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F256L-80I/BG
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX360F256L-80I/BG.pdf
Availability of PIC32MX360F256L-80I/BG
QUANTITY
PIC32MX360F256L-80I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F256L-80I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F256L-80I/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Standard Package184
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F256L-80I/BG
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F256L-80I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F256L-80I/BG Details Description
Related parts for PIC32MX360F256L-80I/BG
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 16POS datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf