Microchip Technology PIC32MX440F512H-80V/MR
PIC32MX440F512H-80V/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX440F512H-80V/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX440F512H-80V/MR.pdf
Availability of PIC32MX440F512H-80V/MR
QUANTITY
PIC32MX440F512H-80V/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX440F512H-80V/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX440F512H-80V/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32 32-Bit MCU Families
PIC32MX3MX4 32-bit MCUs with 512 KB Flash Memory
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX440F512H-80V/MR
Related LinksPIC32MX440F, PIC32MX440F512H-80V/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX440F512H-80V/MR Details Description
Related parts for PIC32MX440F512H-80V/MR
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf