Microchip Technology PIC32MX460F512L-80V/BG
PIC32MX460F512L-80V/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX460F512L-80V/BG
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX460F512L-80V/BG.pdf
Availability of PIC32MX460F512L-80V/BG
QUANTITY
PIC32MX460F512L-80V/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX460F512L-80V/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX460F512L-80V/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32MX3MX4 32-bit MCUs with 512 KB Flash Memory
Standard Package184
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX460F512L-80V/BG
Related LinksPIC32MX460F, PIC32MX460F512L-80V/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX460F512L-80V/BG Details Description
Related parts for PIC32MX460F512L-80V/BG
THERMOSTAT 140 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3800UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOT383 datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf