Microchip Technology PIC32MX575F512L-80I/BG
PIC32MX575F512L-80I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX575F512L-80I/BG
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX575F512L-80I/BG.pdf
Availability of PIC32MX575F512L-80I/BG
QUANTITY
PIC32MX575F512L-80I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX575F512L-80I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX575F512L-80I/BG
Standard Package184
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX575F512L-80I/BG
Related LinksPIC32MX575F, PIC32MX575F512L-80I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX575F512L-80I/BG Details Description
Related parts for PIC32MX575F512L-80I/BG
IC DCP QUAD 50K 24-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V HD 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-QSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.09GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
KIT DEV LPC1788-32 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 277VAC 80VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf