Microchip Technology PIC32MX575F512L-80I/PT
PIC32MX575F512L-80I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX575F512L-80I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX575F512L-80I/PT.pdf
Availability of PIC32MX575F512L-80I/PT
QUANTITY
PIC32MX575F512L-80I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX575F512L-80I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX575F512L-80I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX575F512L-80I/PT
Related LinksPIC32MX575F, PIC32MX575F512L-80I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX575F512L-80I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX575F512L-80I/PT
CONN JACK 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFF12A datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PAC-CMLX-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf