Microchip Technology PIC32MX664F064LT-V/PT
PIC32MX664F064LT-V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX664F064LT-V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX664F064LT-V/PT.pdf
Availability of PIC32MX664F064LT-V/PT
QUANTITY
PIC32MX664F064LT-V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX664F064LT-V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX664F064LT-V/PT
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX664F064LT-V/PT
Related LinksPIC32MX664, PIC32MX664F064LT-V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX664F064LT-V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX664F064LT-V/PT
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 7"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT89-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf