Microchip Technology PIC32MX675F512L-80V/PF
PIC32MX675F512L-80V/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX675F512L-80V/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX675F512L-80V/PF.pdf
Availability of PIC32MX675F512L-80V/PF
QUANTITY
PIC32MX675F512L-80V/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX675F512L-80V/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX675F512L-80V/PF
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
Qualification TQFP-100L Package 18/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX675F512L-80V/PF
Related LinksPIC32MX675F, PIC32MX675F512L-80V/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX675F512L-80V/PF Details Description
Related parts for PIC32MX675F512L-80V/PF
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.14A SC-59 datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf