Microchip Technology PIC32MX695F512H-80V/PT
PIC32MX695F512H-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX695F512H-80V/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX695F512H-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX695F512H-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX695F512H-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX695F512H-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX695F512H-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX695F512H-80V/PT
Related LinksPIC32MX695F, PIC32MX695F512H-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX695F512H-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX695F512H-80V/PT
FERRULE 0.5MM 16 WHT 1 = 500PCS datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH JFET 50V SMV datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 35A RED datasheet.pdf