Microchip Technology PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
PIC32MZ0512EFF064T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ0512EFF064T-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ0512EFF064T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update 31/Jul/2015
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
Related LinksPIC32MZ0512, PIC32MZ0512EFF064T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ0512EFF064T-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ0512EFF064T-I/PT
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1.5A 100V DFM datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
100 METER/YARD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW B-SQ MELF datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.33" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 380MA 300 MOHM datasheet.pdf