Microchip Technology PIC32MZ0512EFF100-I/PF
PIC32MZ0512EFF100-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ0512EFF100-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ0512EFF100-I/PF.pdf
Availability of PIC32MZ0512EFF100-I/PF
QUANTITY
PIC32MZ0512EFF100-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ0512EFF100-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ0512EFF100-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ0512EFF100-I/PF
Related LinksPIC32MZ0512, PIC32MZ0512EFF100-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ0512EFF100-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MZ0512EFF100-I/PF
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 225A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIT MINI HEAT GUN 120V 300 DEG F datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS24256RH20 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH LV/LP 1B UF6 datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A 32VDC datasheet.pdf