Vishay/Dale RN60C1781BB14
RN60C1781BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1781BB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1781BB14.pdf
Availability of RN60C1781BB14
QUANTITY
RN60C1781BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1781BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1781BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1781BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1781BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1781BB14 Details Description
Related parts for RN60C1781BB14
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 51.1 OHM 1% datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 10CKT V-0 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf