Microchip Technology PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
PIC32MZ1024EFG100T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFG100T-I/PF.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
QUANTITY
PIC32MZ1024EFG100T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFG100T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFG100T-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFG100T-I/PF
FIXED IND 470UH 850MA 861 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-DIP datasheet.pdf
FUSE 350MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf