Microchip Technology PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
PIC32MZ1024EFG144T-I/PH picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 144TQF
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFG144T-I/PH.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
QUANTITY
PIC32MZ1024EFG144T-I/PH Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
Standard Package900
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O120
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-TQFP
Supplier Device Package144-TQFP (16x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFG144T-I/PH Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFG144T-I/PH Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFG144T-I/PH
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf