Rubycon 350USC470MEFCSN25X50
350USC470MEFCSN25X50 picture photo
Mfg. Part Number
350USC470MEFCSN25X50
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
350USC470MEFCSN25X50.pdf
Availability of 350USC470MEFCSN25X50
QUANTITY
350USC470MEFCSN25X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350USC470MEFCSN25X50
Internal Part NumberEIS-350USC470MEFCSN25X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350USC470MEFCSN25X50
Related Links350USC470M, 350USC470MEFCSN25X50 Datasheet, Rubycon Distributor
350USC470MEFCSN25X50 Details Description
Related parts for 350USC470MEFCSN25X50
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
REED SENSR 15-30AT GULL WING SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf