Microchip Technology PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
PIC32MZ1024EFH064T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFH064T-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ1024EFH064T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFH064T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFH064T-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFH064T-I/PT
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR BOX 8-M12 INPUTS datasheet.pdf
RES 27.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf