Microchip Technology PIC32MZ2048ECM064-I/MR
PIC32MZ2048ECM064-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048ECM064-I/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 32BIT 2048KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MZ2048ECM064-I/MR.pdf
Availability of PIC32MZ2048ECM064-I/MR
QUANTITY
PIC32MZ2048ECM064-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048ECM064-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048ECM064-I/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MZ Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
PIC32MZ Die Update 13/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 16/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Dattasheet Update 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® microAptiv™
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size2MB (2M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048ECM064-I/MR
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048ECM064-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048ECM064-I/MR Details Description
Related parts for PIC32MZ2048ECM064-I/MR
LINE FILTER 1.4MH 3.2A N SERIES datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 3.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BLZ 5.08/13 SN SW datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf