Microchip Technology PIC32MZ2048EFH100-I/PT
PIC32MZ2048EFH100-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048EFH100-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ2048EFH100-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ2048EFH100-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ2048EFH100-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048EFH100-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048EFH100-I/PT
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048EFH100-I/PT
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048EFH100-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048EFH100-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ2048EFH100-I/PT
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 8UQFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMIUM SDE DIE, COAXICON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf