Vishay/BCcomponents SFR16S0009769FR500
SFR16S0009769FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009769FR500
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009769FR500.pdf
Availability of SFR16S0009769FR500
QUANTITY
SFR16S0009769FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009769FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009769FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009769FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009769FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009769FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0009769FR500
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 92MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 245MA 180 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOD523 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO-214AC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.5A IPAK datasheet.pdf