Microchip Technology PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
PIC32MZ2048EFM100T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ2048EFM100T-I/PF.pdf
Availability of PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
QUANTITY
PIC32MZ2048EFM100T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
Standard Package1,000
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048EFM100T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048EFM100T-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MZ2048EFM100T-I/PF
RES SMD 180KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC AMP CLASS B OUTPUT DBS17 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 7K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FINGRSTCK BECU ALY 15.24X406.4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DUAL .100 STR datasheet.pdf