Crouzet USA PJRXS110A
PJRXS110A picture photo
Mfg. Part Number
PJRXS110A
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY IMPULSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
PJRXS110A.pdf
Availability of PJRXS110A
QUANTITY
PJRXS110A Order Process
Ship out your order
Specifications of PJRXS110A
Internal Part NumberEIS-PJRXS110A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJRS
PackagingBulk
Relay TypeImpulse
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current-
Coil Voltage110VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)-
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PJRXS110A
Related LinksPJRX, PJRXS110A Datasheet, Crouzet USA Distributor
PJRXS110A Details Description
Related parts for PJRXS110A
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 25MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 5POS NON-SHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
25P M SC TYP1 4-40 20 AWG datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf