3M PK10-050SM-S-DA
PK10-050SM-S-DA picture photo
Mfg. Part Number
PK10-050SM-S-DA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 50POS 1MM VERT SMD
Datasheet Download
PK10-050SM-S-DA.pdf
Availability of PK10-050SM-S-DA
QUANTITY
PK10-050SM-S-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10-050SM-S-DA
Internal Part NumberEIS-PK10-050SM-S-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 10, PK10
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10-050SM-S-DA
Related LinksPK10-05, PK10-050SM-S-DA Datasheet, 3M Distributor
PK10-050SM-S-DA Details Description
Related parts for PK10-050SM-S-DA
CABLE SMA/BNC 6" RG-316 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V -5V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISO7310C datasheet.pdf
390UF 420V 35X35MM 105C 2000H datasheet.pdf