3M PK10-080SM-S-DA
PK10-080SM-S-DA picture photo
Mfg. Part Number
PK10-080SM-S-DA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 80POS 1MM VERT SMD
Datasheet Download
PK10-080SM-S-DA.pdf
Availability of PK10-080SM-S-DA
QUANTITY
PK10-080SM-S-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10-080SM-S-DA
Internal Part NumberEIS-PK10-080SM-S-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 10, PK10
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10-080SM-S-DA
Related LinksPK10-08, PK10-080SM-S-DA Datasheet, 3M Distributor
PK10-080SM-S-DA Details Description
Related parts for PK10-080SM-S-DA
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15KHZ RRO 10TDFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 31MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 6A TO263AB datasheet.pdf